Naar de inhoud

De balans lezen — vereenvoudigde en wettelijke weergave (BNB)

⏱ 5 minuten leestijdBijgewerkt op

De balans zegt wat de onderneming bezit en wat ze verschuldigd is, op de laatste dag van elk boekjaar. Fiplan toont haar op twee manieren — vereenvoudigd, om snel te lezen, en wettelijk, rubriek per rubriek van het NBB-schema — zonder ooit een bedrag te wijzigen.

Waarvoor dient het

Het tabblad Balans van Resultaten toont twee tabellen, ACTIVA en PASSIVA, met één kolom per boekjaar. De knop Vereenvoudigd / Wettelijk (BNB) wijzigt de voorstelling: de vereenvoudigde weergave groepeert de posten (vaste activa, vlottende activa, eigen vermogen, schulden op lange en op korte termijn); de wettelijke weergave ontvouwt de boomstructuur van het NBB-schema, van “I. Oprichtingskosten” tot “X. Overlopende rekeningen”.

Onder de tabellen controleert Fiplan het evenwicht: activa = passiva bij elke afsluiting, tot op de cent.

De stappen

  1. Open Resultaten, tabblad Balans.
  2. Kies de weergave: Vereenvoudigd (standaard) of Wettelijk (BNB).
  3. Lees het blok van de openingsbalans, als het om een oprichting gaat.
  4. Controleer de evenwichtsbolletjes, “Boekjaar | Activa = Passiva”.
  5. Open Balansdiagnostiek (Debet/Credit) voor het detail van de totalen van het journaal.
Het tabblad Balans van Boulangerie Dupont, vereenvoudigde weergave: activa en passiva over drie boekjaren, en de evenwichtsbolletjes.
Het tabblad Balans van Boulangerie Dupont, vereenvoudigde weergave: activa en passiva over drie boekjaren, en de evenwichtsbolletjes.

Het cijfervoorbeeld · Boulangerie Dupont SRL

De balans van de rode draad, vereenvoudigde weergave:

ACTIVA202720282029
Vaste activa26.666,7020.266,7013.866,70
waarvan bestelwagen (242000)32.000,0032.000,0032.000,00
waarvan geboekte afschrijvingen (249000)-5.333,30-11.733,30-18.133,30
Voorraden2.840,552.840,552.840,55
Beschikbare kasmiddelen133.416,58211.562,56290.639,91
TOTAAL ACTIVA162.923,83234.669,81307.347,16
PASSIVA202720282029
Inbreng20.000,0020.000,0020.000,00
Overgedragen winst83.076,13163.358,17243.902,22
Eigen vermogen103.076,13183.358,17263.902,22
Lening, deel op meer dan een jaar (173000)25.718,1317.764,099.444,64
Lening, deel op ten hoogste een jaar (423000)7.604,697.954,048.319,45
Te betalen vennootschapsbelasting (450000)21.025,3820.094,0120.181,35
Te betalen btw (451000)2.203,202.203,202.203,20
Voorheffing (453000) en RSZ (454000)417,26 + 2.879,04417,26 + 2.879,04417,26 + 2.879,04
TOTAAL PASSIVA162.923,83234.669,81307.347,16

De belasting van 2027 (€ 21.025,38) is op 31 december nog verschuldigd: volgens conventie betaalt Fiplan haar zes maanden na de afsluiting.

De valkuilen

De afschrijvingen zijn een negatief bedrag op het actief. Rekening 249000 draagt, op het credit, de afschrijvingen van de bestelwagen: ze vermindert zijn waarde, ze is geen schuld.
Een schuld uit een lening wordt in tweeën gesplitst. Bij elke afsluiting gaat het deel dat in het komende jaar terugbetaalbaar is naar de schulden op ten hoogste een jaar (423000).
Een onevenwicht wordt in het rood getoond. Als activa en passiva meer dan een cent zouden verschillen, zou het scherm dat in het rood tonen, boekjaar per boekjaar, met de vijf rekeningen die er het meest toe bijdragen.

Wat het verandert · 2027

① ResultaatDe overgedragen winst€ 83.076,13Het resultaat van 2027, zolang het niet bestemd is.
② ThesaurieDe beschikbare thesaurie€ 133.416,58Het saldo van rekening 550000 op 31 december, dat van het tabblad Kasstroom & Cash Flow.
③ BalansHet balanstotaal€ 162.923,83Activa = passiva, tot op de cent.

De bron

Koninklijk besluit tot uitvoering van het WVV (21 oktober 2018): het schema van de jaarrekening die bij de Nationale Bank wordt neergelegd (rubrieken I tot X van de activa, I tot V van het eigen vermogen, schulden op meer dan een jaar en op ten hoogste een jaar).

Conventie van Fiplan (bilan-bnb.ts, bilan-simplifie.ts): elke rubriek is de som van de saldi van haar rekeningen in het journaal; de vereenvoudigde weergave groepeert dezelfde rubrieken.

Deze Nederlandse vertaling wordt nog nagelezen door een Nederlandstalige boekhouder. Ziet u iets dat niet klopt? Laat het ons weten via support@fiplan.be.