Naar de inhoud

De resultatenrekening lezen

⏱ 5 minuten leestijdBijgewerkt op

De resultatenrekening beantwoordt de vraag “verdient de activiteit geld?”. Fiplan leest haar in het journaal van het plan: elke geëncodeerde lijn komt er via haar boekingen in terecht, met de belasting berekend in twee rondes.

Waarvoor dient het

Bovenaan Resultaten vatten vier kaarten het eerste boekjaar samen: Omzet · Bj 1, Nettoresultaat · Bj 1, Thesaurie einde Bj 1 en BTW-saldo · Bj 1. Het tabblad Resultatenrekening toont daarna, van boven naar onder:

  • de tabel, één kolom per boekjaar; de rubrieken klappen open om de lijnen te tonen waaruit ze bestaan;
  • de twee grafieken, naast elkaar: Meerjarige evolutie en Marges (%);
  • helemaal onderaan, dichtgeklapt, het blok Gehanteerde fiscale hypothesen, wanneer Fiplan iets moest veronderstellen om de belasting te berekenen.

Boven de tabel staat geen enkel fiscaal voorbehoud meer: wat een correctie vraagt — het verlaagd tarief onder voorbehoud, een ontbrekende oprichtingsdatum, een lijn die niet conform is — leest u in de Controles van het plan, via het controlebolletje van het dossier.

De stappen

  1. Open het dossier, daarna Resultaten, tabblad Resultatenrekening.
  2. Lees de vier kaarten bovenaan: ze zijn afgerond op de euro.
  3. Klap een rubriek open (▸) om haar lijnen te zien, met hun MAR-rekening.
  4. Zet onder de tabel een grafiek vast in het rapport met Vastzetten in het rapport.
  5. Klap onderaan Gehanteerde fiscale hypothesen open als het getoond wordt: dat zijn de punten van de fiscale berekening om te kennen.
Het tabblad Resultatenrekening van Boulangerie Dupont: de vier kaarten, de tabel over drie boekjaren en de twee grafieken.
Het tabblad Resultatenrekening van Boulangerie Dupont: de vier kaarten, de tabel over drie boekjaren en de twee grafieken.

Het cijfervoorbeeld · Boulangerie Dupont SRL

De vier kaarten van de bakkerij: € 216.000 omzet, € 83.076 nettoresultaat, € 133.417 thesaurie op 31 december 2027 en € 2.093 btw-saldo.

De tabel, zoals het scherm haar toont:

Rubriek202720282029
Omzet216.000,00216.000,00216.000,00
Bevoorrading66.279,4569.120,0069.120,00
Bruto marge149.720,55146.880,00146.880,00
Algemene kosten0,000,000,00
Personeel (62)38.760,0038.760,0038.760,00
Bestuurders — mandaat (618)0,000,000,00
EBITDA110.960,55108.120,00108.120,00
Afschrijvingen5.333,306.400,006.400,00
EBIT (Bedrijfsresultaat)105.627,25101.720,00101.720,00
Financiële kosten (interesten)1.525,741.343,95994,60
EBT (Resultaat vóór belasting)104.101,51100.376,05100.725,40
Vennootschapsbelasting (VenB)21.025,3820.094,0120.181,35
Netto resultaat na belasting83.076,1380.282,0480.544,05

Vier lezingen:

  • De bevoorrading van 2027 is gelijk aan de aankopen (€ 69.120,00) min de opgebouwde voorraad (€ 2.840,55): dat is de kostprijs van de verbruikte grondstoffen.
  • Het personeel omvat de verkoopster en haar werkgeverslasten.
  • De afschrijvingen van 2027 slaan slechts op tien maanden: de bestelwagen komt in maart.
  • Het blok Gehanteerde fiscale hypothesen verschijnt niet: de 2 fiscale hypothesen van het rapport zijn voorbehouden bij het verlaagd tarief, op te heffen in het tabblad Fiscaliteit; het scherm toont ze in de controle “Aanmerking voor verlaagd KMO-tarief”.

De valkuilen

De resultatenrekening zegt niets over de thesaurie. Een winst is geen geld op de bank: de bestelwagen, betaald in 2027, kost er alleen zijn afschrijving.
De belasting onder voorbehoud staat niet meer boven de tabel. Boulangerie Dupont heeft nog niet geantwoord op twee voorwaarden van het verlaagd tarief: Fiplan past dat tarief onder voorbehoud toe. Het controlebolletje telt de controle “Aanmerking voor verlaagd KMO-tarief” als na te kijken, en die controle becijfert wat het verlies van het verlaagd tarief zou kosten: € 15.000,00 over de horizon van het plan.
Niet alle rubrieken worden altijd getoond. Algemene kosten en Bestuurders — mandaat (618) blijven zichtbaar, op 0,00 wanneer geen enkele lijn ze draagt. Andere bedrijfsopbrengsten, Diverse verrichtingen en Financiële opbrengsten verschijnen alleen wanneer ze een bedrag dragen.

Wat het verandert · 2027

① ResultaatHet nettoresultaat van 2027€ 83.076,13Na € 21.025,38 vennootschapsbelasting.
② ThesaurieDe thesaurie op 31 december 2027€ 133.416,58Die leest u in het tabblad Kasstroom & Cash Flow, niet in de resultatenrekening.
③ BalansHet resultaat, in het eigen vermogen€ 83.076,13Overgedragen naar rekening 140000 zolang het niet bestemd is.

De bron

Conventie van Fiplan: de resultatenrekening, de balans en de thesaurie komen uit hetzelfde journaal (de rekenmotor boekt elke lijn in dubbel boekhouden); de belasting wordt berekend op het resultaat vóór belastingen van een eerste ronde, en daarna geboekt door een tweede. De rubrieken volgen de klassen 6 en 7 van de minimumindeling van een algemeen rekeningenstelsel (MAR). Wat een correctie vraagt, staat in de controles (financial-controls.ts), wat u moet weten onderaan het scherm (reserves-fiscales.ts): één enkele functie schrijft die regels voor het scherm, de pdf en de Excel.

Deze Nederlandse vertaling wordt nog nagelezen door een Nederlandstalige boekhouder. Ziet u iets dat niet klopt? Laat het ons weten via support@fiplan.be.